Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

COST (European Cooperation in Science and Technology) jest częścią programu Horyzont Europa, który umożliwia naukowcom i badaczom z różnych krajów tworzenie sieci współpracy w celu wymiany wiedzy i wspólnego rozwijania swoich badań. Programy COST Action są jednymi z głównych instrumentów realizacji tych celów, promując międzynarodową współpracę i innowacyjne projekty badawcze. PAAR-net COST Action to inicjatywa, która łączy naukowców i innowatorów zainteresowanych podejściami partycypacyjnymi w odniesieniu do osób starszych.

Uniwersytet Jagielloński będzie przez najbliższe cztery lata odpowiedzialny za wsparcie administracyjne dla sieci COST Action PAAR- net, której przewodniczy dr Anna Urbaniak z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sieć ta łączy ponad 200 ekspertów i ekspertek z 40 krajów.

W ramach ponadpięćdziesięcioletniej historii COST sfinansowano około 1600 Akcji, z czego osiemnastoma kierowały osoby afiliowane z polską instytucją. Dr Anna Urbaniak jest pierwszą Polką, która jeszcze przed habilitacją będzie kierować akcją z obszaru społecznego. To ogromny sukces i niezwykła rzadkość. Z kolei dla Uniwersytetu Jagiellońskiego udział w tej inicjatywie oznacza umocnienie na pozycji lidera w promowaniu współpracy naukowej i badawczej, zarówno na poziomie europejskim, jak i globalnym.

dr Anna Urbaniak

Dr Anna Urbaniak jest socjolożką, adiunktką w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ, które funkcjonuje przy Wydziale Filozoficznym. Wcześniej pracowała jako badaczka w: Irish Centre for Social Gerontology przy University of Galway (2018-2020); Institut für Soziologie Universität Wien (2020-2023) oraz w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Posiada szerokie doświadczenie w badaniach z obszaru starzenia się oraz polityk publicznych, prowadzi interdyscyplinarne badania z zakresu gerontologii społecznej. Jej praca doktorska otrzymała nagrodę w konkursie Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego na najlepszą rozprawę doktorską w dziedzinie gerontologii społecznej (2017). Jest autorką kilkudziesięciu opracowań naukowych dotyczących sytuacji osób starszych i procesów starzenia się, w tym inicjatorką i współredaktorką Routledge International Handbook of Participatory Approaches in Ageing Research (2023).

Dr Anna Urbaniak jest także inicjatorką i przewodniczącą europejskiej akcji PAAR-net COST Action, która stawia sobie za cel rozwijanie integracyjnych podejść partycypacyjnych z osobami starszymi, łącząc różne dyscypliny i metodologie, aby rozwijać innowacje społeczne w badaniach, polityce i praktyce na rzecz różnorodności i sprawiedliwości w starzejących się społeczeństwach.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu